TÁJÉKOZTATÓ HAGYATÉKI HITELEZŐI IGÉNYEK KIELÉGÍTÉSÉRŐL

                      I.             Fontosabb irányadó jogszabályi előírások:

Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 3. § (1a) bekezdésében foglaltak alapján 2022. január 1. napjától a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.  (továbbiakban: MVH Zrt.) gyakorolja a tulajdonosi jogokat az állam szükségképpeni törvényes öröklése útján állami tulajdonba kerülő vagyonelemek és hagyatéki terhek tekintetében.

Az MVH Zrt. képviseleti jogosultsága az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 42/B. § (1) bekezdésének f) pontja alapján áll fenn, amely szerint az MVH Zrt. a kivezetésre szánt állami vagyonnal kapcsolatos polgári jogi jogviszonyokban – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – képviseli az államot.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban: Ptk.) 7:96. § (1) bekezdésében foglaltak szerint az örökös – abban az esetben is, ha az örökös a Magyar Állam – a hagyatéki tartozásokért kizárólag a hagyaték tárgyaival, illetve annak hasznaival felel a hitelezőknek a 7:94. § (1) bekezdésben rögzített sorrendben:

    a) az örökhagyó illő eltemetésének költségei;

    b) a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek (a továbbiakban: hagyatéki költségek), valamint hagyatéki eljárás költségei;

    c) az örökhagyó tartozásai;

    d) a kötelesrészen alapuló kötelezettségek;

    e) a hagyományon és a meghagyáson alapuló kötelezettségek.

A Ptk. 7:95. § (1)–(2) bekezdései alapján a hagyatéki tartozások sorrendje szerint előbb álló csoportba eső tartozások a kielégítés alkalmával megelőzik a hátrább álló csoportba soroltakat. Abban a csoportban, amelyben valamennyi tartozás teljes kielégítésére nincs lehetőség, kielégítésnek a követelések arányában van helye.

 (Valamennyi csoportban figyelembe kell venni az adott csoporthoz tartozó valamennyi hitelezői igényt, mivel azok a kielégítés szempontjából egyenrangúak. Tehát egy csoporton belül vagy valamennyi hitelezői igényt teljes körűen vagy a hitelezői igényük arányában szükséges teljesíteni. Ehhez azonban  hagyatéki hitelezői igény esetén  a jogerős hagyatékátadó végzésben szereplő valamennyi hitelező adatszolgáltatása szükséges.)

A Ptk. 7:98. § (2) bekezdése szerint az a hitelező, akinek a hagyatékhoz tartozó valamely vagyontárgyon zálogjoga van, a biztosíték erejéig – a hagyatéki tartozások sorrendjében elfoglalt helyére tekintet nélkül – teljes kielégítést kereshet.

                II.            A hagyatéki hitelezői igény kifizetésének általános feltételei:

Az MVH Zrt. a hitelezői igények kifizetését csak a jogerős hagyatékátadó végzés rendelkezésre állása esetén vizsgálhatja érdemben, amennyiben a jogerős hagyatékátadó végzés részben vagy egészben a Magyar Állam öröklését állapította meg.

Az MVH Zrt. csak a megalapozott, el nem évült és egyúttal iratokkal alátámasztott hitelezői igények kielégítését teljesítheti, amennyiben egyébként a teljesítés egyéb előfeltételei is fennállnak, továbbá a hagyatéki követeléseket az MVH Zrt. nem köteles erre vonatkozó igény hiányában kielégíteni.

Fontos kiemelni, hogy a hagyatéki eljárásban bejelentett és a jogerős hagyatékátadó végzésben szereplő hagyatéki hitelezői igény a követelés fennállását önmagában nem alapozza meg. A hagyatéki eljárás során az eljáró közjegyző a bejelentett (hitelezői) nyilatkozatokat veszi figyelembe. A közjegyző jogerős hagyatékátadó végzése a hitelezői igények tekintetében nem végrehajtható okirat.

A kifizetés további feltétele, hogy a hagyatéki pénzeszköz beszedésre kerüljön és / vagy az egyéb hagyatéki vagyon értékesítését követően a vételár a vagyonelem felett a Magyar Állam tulajdonosi jogait gyakorló szervezet részére megfizetésre kerüljön.

Az MVH Zrt-nek nincs lehetősége a hagyatéki hitelezői igény kielégítése érdekében a követelés más forrásból történő megelőlegezésére, a hagyatéki hitelezői igények kielégítésére kizárólag az érintett hagyaték tárgyai és abban származó bevételek szolgálhatnak.

A hagyaték tárgyát képező vagyontárgy (jellemzően) ingatlan értékesítését az MVH Zrt. vagy a Magyar Állam nevében a vagyonelemek értékesítését tekintetében a vonatkozó jogszabályi előírások alapján eljáró más tulajdonosi joggyakorló szervezet (az MNV Zrt. vagy a Nemzeti Földalap feletti tulajdonosi joggyakorlással összefüggő feladatokat ellátó szervezet) az állami vagyon értékesítésére vonatkozó jogszabályi rendelkezések feltételrendszere szerint, az adott vagyonelem egyedi sajátosságaira is figyelemmel végezheti.

Szükséges számolni azzal, hogy amennyiben valamely vagyonelem olyan teherrel (elsősorban az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett zálogjoggal vagy végrehajtási joggal) érintett, amely az adott hagyatéki vagyontárgy MVH Zrt. (vagy más tulajdonosi joggyakorló szervezet által történő) értékesítését (értékesítésre meghirdetését) nem teszi lehetővé, vagy az értékesítés egyéb okból akadályba ütközik továbbá az értékesítéstől – a vagyonelem állapotára, elhelyezkedésére, terheltségére, egyéb okra tekintettel – érdemi eredmény nem várható, úgy az MVH Zrt. a hagyatéki vagyontárgy értékesítését nem köteles megkísérelni vagy egyébként más vagyonelemek értékesítéséhez képest előbbre sorolni.

Fontos kiemelni, hogy a hagyatéki vagyontárgy tulajdonosi joggyakorló szervezet által történő értékesítése – figyelemmel a fentiekre is – még abban az esetben is kifejezetten jelentős időt vehet igénybe, ha a tulajdonosi joggyakorló által történő értékesítésre lehetőség nyílik.

 Amennyiben a hagyatéki hitelező a hagyaték tárgyát képező ingatlan tekintetében zálogjogosult is, és az érintett ingatlan tulajdonjogát – követelése fejében – meg kívánja szerezni, kérjük, hogy erre irányuló kezdeményezését – mint vételi kérelmet – szívesedjék az info@mvhzrt.hu e-mail címre eljuttatni.

A hitelezői igény érvényesítése érdekében – függetlenül attól, hogy a hitelezői igény elismerésre került-e – az egyéb igényérvényesítési módok az MVH Zrt. eljárásáról, annak időigényétől függetlenül a jogosultak (hitelezők) rendelkezésre állnak.

 

                   III.        A hagyatéki hitelezői igény kifizetésére vonatkozó kérelem és mellékletei:

A hagyatéki hitelezői igény kifizetésére irányuló kérelmet az MVH Zrt. részére írásban kell benyújtani postai úton a 1539 Budapest, Postafiók 655 címre vagy elektronikus levélben az info@mvhzrt.hu e-mail címre történő megküldéssel.

A kérelemnek tartalmaznia kell:

  1. az örökhagyó nevét, anyja nevét és a születése vagy halála időpontját;
  2. hagyatéki hitelező természetes személy nevét, vagy gazdasági társaság cégnevét;
  3. a hagyatéki hitelezői igény jogcímét és összegszerűségét;
  4. a számlaszámot, vagy postacímet, ahova a hitelező a kifizetés teljesítését kéri.

A kérelemhez csatolni szükséges:

  1. a hagyatéki hitelező által teljesített azon kifizetés(ek)ről szóló számlá(kat), vagy egyéb pénzügyi bizonylato(ka)t, amelynek kifizetését kéri;
  2. a hitelezői igény alátámasztására szolgáló mindazon dokumentumokat, nyilatkozatokat, amelyekből a hitelezői igény összegszerűsége megállapítható és annak igazolására szolgál, hogy a hitelezői igény nem évült el (pl. kölcsönszerződés, felszólító levél, engedményezési irat, végrehajtási iratok);
  3. amennyiben a hitelező természetes személy helyett más jár el, a képviseletre vonatkozó meghatalmazást.

Amennyiben a hagyatéki hitelezői igény bejelentése kizárólag a jogerős hagyatékátadó végzésre hivatkozik vagy a hagyatéki hitelezői igény alapjául szolgáló követelés fennállása nem kerül igazolásra, a hagyatéki hitelezői igénnyel az MVH Zrt. érdemben nem foglalkozhat.

 

Az MVH Zrt. jelen iránymutatása tájékoztató jellegű, az nem minősül valamely egyedi ügy tekintetében az MVH Zrt., vagy más tulajdonosi joggyakorló szervezet álláspontjának.